Oregon Web

Oregon Web Sistemine Başvuru

Oregon Web Sistemine üyelik artık çok kolay.

  1. Firmanızı sistemimize dahil etmek için evrak@oregon.com.tr adresine mail atarak başvuruda bulunabilirsiniz .
  2. Mail adresinize gelen kullanıcı adı ve şifre ile ncts.oregon.com.tr adresine giriş yapın.
  3. Herhangi bir ücret ödemeden plakalarınızı sisteme tanıtın.
  4. Dilerseniz Romanya’dan Türkiye’ye, dilerseniz Almanya’dan İsviçre’ye, Ortak Transit sisteminde yer alan tüm ülke gümrüklerine on-line olarak beyan gönderin. Göndermiş olduğunuz beyannameleri sistemde takip ederek statülerini anlık olarak izleyin.
  5. İhtiyaç duyulduğunda yetkin Oregon personeline 7/24 ulaşın.

Oregon Web sistemine her platformdan ulaşım sağlayın

Merak Edilenler

OregonWeb nedir?

Türkiye’nin yanısıra AB/EFTA/Sırbistan/Makedonya gümrük idarelerine TR, T1, T2 gümrük transit beyanlarınızı ve AB Giriş Özet beyanlarınızı (ENS) on-line ve elektronik olan sunabilen, web servis üzerinden çalışan ve bu yönde Avrupa’nın en gelişmiş yazılım programlarından biridir. Bu doğrultuda, OregonWeb, Türkiye NCTS ve Almanya ve Romanya NCTS gümrük sistemlerine direkt olarak entegre edilmiştir.

Bu program aynı zamanda Ro-Ro yolu ile İtalya/Fransa’dan giriş yapıp AB ülkelerine sefer düzenleyen araçların AB Giriş Özet Beyanlarında da kullanılmaktadır.

OregonWeb’i hem ithalat hem de ihracat taşımalarında kullanabilir miyiz?

Evet. OregonWeb’i tüm ithalat ve yurt içi transit taşımalarınızda kullanabileceğiniz gibi, AB/EFTA ülkelerine yapılacak tüm ihracat taşımalarınızda da kullanabilirsiniz. Oregon’un Türkiye gümrük idaresine vermiş olduğu uluslararası teminat tüm AB/EFTA/Sırbistan/Makedonya ülkelerinde de geçerlidir.

Bu yönde örneğin Ankara Gümrük İdaresinde açacağınız bir T1 beyanı, aynı zamanda Almanya’da da geçerli olacaktır.

İthalat taşımalarınızda Almanya, Romanya ve Bulgaristan gümrük idarelerine direkt bağlantı nedeniyle ofisinizden T2/T1 beyanı sunabilirsiniz. Diğer yandan, ithalat taşımalarınızda yukarıdaki üç ülke haricindeki bazı yoğun transit geçilen ülkelerden de anlaşmalı olduğumuz spedisyonlar aracılığıyla beyan sunabilirsiniz.

OregonWeb’i Türkiye’deki Ulusal Transit işlemlerinde kullanabilir miyiz?

Evet. OregonWeb size Türkiye içerisinde tüm transit taşımalarınız için her türlü imkanı sunuyor. OregonWeb ile;

Bir sınır kapısından (kara-hava-deniz sınır kapıları) bir iç gümrük idaresine,
Bir sınır kapısından bir serbest bölge gümrük idaresine,
Bir sınır kapısından diğer bir sınır kapısına,
Bir iç gümrük idaresinden diğer bir iç gümrük idaresine,
Bir iç gümrük idaresinden Serbest Bölgeden gümrük idaresine,
Bir serbest bölge gümrük idaresinden bir sınır kapısına,
Bir antrepodan diğer bir antrepoya,
Bir geçici depolama yerinden diğer bir geçici depolama yerine
serbest dolaşımda olmayan eşyanın transit işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

OregonWeb kullanıcısı (Müşterisi) olmanın şartları nelerdir?

OregonWeb Kullanıcısı olabilmek için “Müşteri Bilgi Formu” nun doldurulması ve tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir. Forma ulaşmak ve konuyla ilgili daha geniş bilgi almak için lütfen irtibata geçiniz.

OregonWeb Kullanıcısı olurken Oregon tarafından tahsil edilen bir Giriş veya Aidat Ücreti var mıdır?

Sisteme giriş için hiçbir üyelik ücreti veya diğer bir ad altında bir ücret alınmamaktadır.

OregonWeb’te TR,T1 ve AB Giriş Özet Beyanlarını nasıl yapacağız?

OregonWeb’te TR,T1 ve AB Giriş Özet beyanları iki türlü yapılabilmektedir:

Kendi Ofisinizden size vereceğimiz şifre ve Kullanıcı Kodu ile internet üzerinden OregonWeb sitesine ulaşarak oluşturacağınız beyanlar veya;
OregonWeb merkez Ofisi veya Oregon Müşteri Merkezlerince sizin adınıza oluşturulan beyanlar. Bu durumda, Müşteri Merkezlerimize taşıma evrakı (CMR, Mal Faturası, İhracat beyanı) veya TR,T1 Ortak Transit Beyanı formunu doldurup bize faks yolu veya e-mail ile göndermeniz yeterlidir.

OregonWeb’i kullanarak TR, T1, T2 beyannamesi oluşturabilmek için gümrük idaresine teminat vermemiz gerekir mi?

Hayır. OREGON, OregonWeb müşterilerinden herhangi bir banka teminatı istememektedir. Transit taşımalarda gerekli olan Teminat tamamen Oregon tarafından karşılanacaktır.

Oregon’un teminatı yeterli midir?, TR, T1, T2 yaptığım zaman teminat sorunu yaşar mıyız?

Oregon, ülkemizde en geniş Kapsamlı Teminat sunan kuruluşlardan biridir. Hatta bu amaçla Almanya’da yerleşik bankalardan da teminat mektubu almıştır.

Sistemi kullanmak için özel bir yazılım satın almamız gerekiyor mu?

Hayır. Sadece internet’e erişiminizi sağlayacak olan “Internet Explorer”, “Google Chrome”, “Firefox” gibi web tarayıcı programlarından herhangi biri yeterlidir. Ofis dışındayken de internet bağlantısı olan her yerde sistemi kullanabilirsiniz.

Sistemi kullanabilmek için bir eğitime ihtiyacımız olacak mı? Eğitim ücretli midir?

Sistemi kullanabilmek için OREGON tarafından ücretsiz olarak verilecek kısa ve  basit bir eğitime ihtiyacınız olacaktır.Bu eğitim maksimum 2 saat gibi kısa bir eğitimdir. Ayrıca, tarafınıza vereceğimiz bir geçici şifre ve parolayla test ortamında deneme yapma  imkanı da sahip olacaksınız. Yine TeamViewer programı üzerinden merkez Müşteri Merkezimiz her an için hizmetinizdedir.

OregonWeb sisteminde ücretlendirmeler nasıl hesaplanmaktadır?

OregonWeb, araç içerisinde bulunan eşyaya ilişkin gümrük vergi resim ve harçlarını (KDV dahil) otomatik olarak hesaplayarak vergilendirilmesi yapılır. Buna göre TR, T1, T2 ücreti sistem tarafından KDV dahil olmak üzere otomatik olarak hesaplanır. Sistem kullanım ücreti, TR, T1, T2′lerin Müşteri veya Müşteri Merkezi tarafından yapılmasına göre farklılık arz eder.

T1 beyanlarının OregonWeb bünyesinde oluşturulması halinde firmalarımızdan ayrıca bir Özet Beyan ücreti talep edilmeyecektir.

OregonWeb’te Sistem kullanım ücretlerini nasıl ödeyeceğiz?

OregonWeb, bugün ülkemizde en kapsamlı ödeme imkanlarına sahip TR,T1 ve AB Giriş Özet Beyan programıdır. Aşağıda ödeme imkanlarımız sıralanmıştır:

Havale/EFT ödeme imkanı: Bu Ödeme tipinde, yapmayı planladığınız TR,T1 veya AB Giriş Özet Beyanı kadar takribi bir ücreti OregonWeb hesaplarına havale ediyorsunuz. (Banka Hesap Numaralarımız aşağıda belirtilmiştir) Yapmış olduğunuz havale/EFT, otomatik olarak sistem tarafından hesabınıza OregonWeb üzerinde alacak olarak kaydedilir. OregonWeb’ kendi şifreniz ve kullanıcı kodu ile girdiğinizde bu tutarın sistem üzerinde size alacak olarak kaydedildiğini göreceksiniz. Daha sonra yapacağınız her TR,T1 veya AB Giriş Beyanı işleminin son ödeme sayfasında; ödemeyi Cari hesaptan çekerek yaptığınız takdirde TR,T1 veya AB Giriş Özet Beyan  tutarı, yapmış olduğunuz havale/eft tutarından otomatik olarak mahsup edilir. Bu işlem böyle devam eder. Hesabınızda az bir miktar kaldığını gördüğünüzde tekrar ilave bir havale/eft işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Sanal POS Kredi Kartı ile ödeme imkanı: Bu ödeme tipinde, eğer TR,T1′ veya AB Giriş Özet beyanı  ofisinizden kendiniz yapıyor iseniz kullanabilirsiniz. TR,T1′in veya AB Giriş Özet Beyanın son sayfasında Kredi Kartı ödeme imkanını seçtiğinizde, sistem sizi otomatik olarak anlaşma içerisinde olduğumuz Bankaların Kredi Kartı  sistemlerine yönlendirecek ve buradan da kredi kartı detaylarını vererek TR,T1/AB Giriş Özet Beyanlarınızın ücretlerini ödeyebileceksiniz.

OregonWeb üzerinden açmış olduğum Beyannamemin durumunu nasıl takip edeceğiz?

OregonWeb üzerinden açılan her bir TR,T1 veya AB Özet Beyanınızın durumunu her zaman on-line takip edebilirsiniz. OregonWeb beyanlarınızın tüm durumlarını (statülerini) izlemenize olanak verir (“Asıl Sorumlu tarafından kabul edildi”, “gümrük tarafından kabul edildi”, “taşıma için serbest bırakıldı”, “gümrük tarafından sonlandırıldı/ibra edildi” gibi). Bunun için ana sayfanızdaki Beyan Bildirimleri tablosunu izlemeniz yeterlidir

Bazen taşımalarımız için Alt Taşımacı kullanmamız gerekiyor. Bu durumlarda OregonWeb’i kullanabilir miyiz?

Evet. Ulaştırma ve Gümrük mevzuatının izin verdiği sürece, OregonWeb’de herhangibir taşımacı yetki belgesine haiz firmaların yanı sıra yabancı taşımacıları da “Alt Yüklenici – Taşeron” statüsünde kullanabilirsiniz

Parsiyel Taşıma ağırlıklı bir firmayız. OregonWeb ile parsiyel taşımalarımızı nasıl gerçekleştireceğiz?

OregonWeb tüm parsiyel taşıma ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikteki en kapsamlı programdır. OregonWeb bünyesinde bir TIR aracı için 9 adet T1 açabilirsiniz. Bu, 9 ayrı gümrük idaresine boşaltma yapma imkanına sahip olmanız anlamına gelmektedir.

Konteyner Taşıması da yapmaktayım, OregonWeb’i bu amaçla kullanabilir miyiz?

Evet. OregonWeb ülkemizin tüm limanlarına gelen, serbest dolaşımda olmayan eşyanın taşınmasında kullanılan ve iç gümrüklere sevk edilen Konteyner taşımalarında gerekli olan TR,T1 beyanları için de kullanılabilir.

OregonWeb’i kullanırken, şirketimizin NCTS şifre ve Kullanıcı Koduna ihtiyaç var mı?

Hayır. OregonWeb’e sunacağınız TR,T1 beyanları için (eğer ofisinizden kendiniz TR,T1′i düzenlemek isterseniz) sadece size vereceğimiz OregonWeb Şifre ve Kullanıcı Kodu yeterli olacaktır.

TR,T1 beyanlarında şirketimiz çalışanının e-imzası gerekli midir?

Hayır. Türkiye NCTS sistemine sunulan beyanlarda Oregon’un e-imzası olacaktır.

TR,T1 Beyanı ve AB Giriş Özet Beyanını Oregon’un düzenlemesini istediğimiz takdirde Oregon’a hangi belgeleri göndereceğiz?

Sadece T1 Ortak Transit talep formunu doldurmanız veya Eşya fatura(ları) ile CMR belgesini Oregon’a e-mail veya faks ile göndermeniz yeterlidir.

OregonWeb üzerinde taşımakta olduğumuz eşyanın Gümrük vergileri ve KDV nasıl hesaplanmaktadır?

OregonWeb, eşya değeri ve Gümrük İstatistik Tarife Pozisyonu sisteme girildiğinde , eşya üzerinde oluşan Gümrük vergilerini ,ÖTV yi Ek Mali Yükleri,Damping ve KDV’yi otomatik olarak hesaplamaktadır. Bunun için sizin hiçbir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Sürekli yaptığımız düzenli taşımalar için tüm bilgileri her seferinde tekrar girmek zorunda mıyız?

Hayır.OregonWeb üzerinde beyannameyi kaydedip bilgileri tekrar tekrar kullanabilmenize olanak veren bir şablon fonksiyonu bulunmaktadır.

TR, T1, T2 Beyanname oluşturmada çift veri girişini engellemek için OregonWeb, mevcut faaliyetimiz için kullanmakta olduğumuz yazılım/programlar ile entegre edilebilir mi?

Evet. OregonWeb halihazırda bazı yazılım/programlar ile entegre çalışmakta olup müşteri talebine istinaden de entegrasyon yapılmaktadır.